Kas ir WFFS (Warmblood Fragile Foal Syndrome)?

Šobrīd Eiropas sporta zirgu audzētājiem aktuāla ir tēma – WFFS (Warmblood Fragile Foal Syndrome) – autosomāli recesīva ģenētiska saslimšana, saistīta ar mutāciju PLOD1 gēnā.

Mutācija, kas iespējama pārojumā ar diviem tās nēsātājiem,  raksturojas ar nespēju producēt kolagēnu, izteikti plānu ādu jaundzimušajiem kumeļiem, ar ādas bojājumiem un hematomām, locītavu hiperfleksibilitāti. Ir izveidoti un audzētājiem ir pieejami saraksti ar vaislas ērzeļiem, kuriem ir veiktas ģenētiskās analīzes, nosakot mutācijas esamību vai neesamību genotipā.

Lielākais mutācijas nēsātāju īpatsvars atklāts Hanoveras zirgu šķirnē (20%), kas sastāda 4% iespējamību tās pārmantošanai. Skar 5-12% sporta zirgu populācijas.

Simptomi: ļoti trausla āda – plīsumi, čūlas, visvairāk uz locītavām. Var būt bojājumi arī smaganās un mutes dobumā. Locītavām mīkstas saites, īpaši vēzīšiem, tāpēc kumeļš nevar nostāvēt kājās. Visi kumeļi mirst vai tiek eitanizēti.

WFFS kā abortu un nedzīvi dzimušu kumeļu iemesls vēl tiek pētīts

Vācijā obligāta pārbaude uz WFFS nēsāšanu kopš 2019.g. 1.janvāra. Tam jāparādās pie informācijas par ērzeli. Ērzeļu īpašniekiem ir dažāda politika, attiecībā uz skartajiem vaisliniekiem (izņem no piedāvājuma, kompensācijas, par brīvu var testēt ķēves, ko paredzēts pārot utt). Ērzeļus testē arī Nīderlandē, Zviedrijā u.c.

Apzīmējumi:

N/N – brīvs

N/WFFS – nēsātājs

WFFS/WFFS – skarts

Vaislinieki-nēsātāji:

Balou du Rouet

Don Schufro, Don Frederico, Dimaggio (Don Primero)

Londonderry

Wolkenstein II

Graf Grannus

Chicco’s Boy

Everdale, Apache, Lord Loxley

Quattro B

Vaislinieki – iespējami nēsātāji (nav testēti, jo vairs nav vaislā, bet uz to norāda pēcnācēju testi):

DONNERHALL

CHACCO BLUE (Chaccato tīrs)

CARPACCIO

LANDGRAF I un dēli LANCER I-III, LANDADEL

Vaislinieki- iespējami nēsātāji Latvijā:

Chico’s Son – pierādīts nēsātājs gan tēvs, gan māte

Donnerbube IV (Donnerhall)

Carpaccio II (Carpaccio)

Lancer Boy, Latizio (Lancer I-III)

Don Hot Chocolate (Don Schufro)

Landgold (Landadel)

Bacardi (Balou du Rouet)

Šobrīd ir izpētīts, ka šī gēnu mutācija ir sākusies jau no Dark Ronald xx (dzimis 1905 ) un viņa tēva Bay Ronald xx (dzimis 1893 ), un visticamāk ienākusi no Arābu tīrasiņu šķirnes, no kurās pārsvarā veidojušās visas siltasiņu zirgu šķirnes.

Nav iemesla panikai, bet informējam audzētājus par šādas ģenētiskas mutācijas iespējamību, ja sapāro 2 nēsātājus.

No WFFS brīvu ķēvi var lecināt ar WFFS nēsātāju ērzeli, ja tāda ir audzētāja vēlme, tikai jārēķinās, ka pēcnācējs var būt 50% nēsātājs. Ja lecinās divus nēsātājus, tad ir liela iespēja, ka pēcnācējs būs skarts un ar letālām sekām.

Šobrīd LŠZAA uzsākusi  sarunas ar sadarbības laboratorijām par iespējamām veikt Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes vaislas ērzeļu testēšanu. Analīzes cena Vācijas laboratorijās 40-45 eur.

Aicinām sniegt savus ieteikumus problēmas apzināšanai Latvijā un veikt atbildīgu audzēšanu, rūpēs par zirgu labturību!